top of page
  • Zdjęcie autoraJulia

Skansen w Sztokholmie — historia Szwecji w pigułce

Sztokholm, ze swoim bogatym dziedzictwem kulturowym i historycznym, kryje wiele urokliwych zakątków. Jednym z nich jest Skansen – najstarsze na świecie muzeum na świeżym powietrzu, położone na zielonej wyspie Djurgården. W Skansenie spotykają się historia, kultura i przyroda, tworząc unikalną atmosferę podróży w czasie. Oto przewodnik po Skansenie – naszym ulubionym miejscu w Sztokholmie!

Widok ze Skansenu na panoramę Sztokholmu podczas zachodu słońca
Widok ze Skansenu na panoramę Sztokholmu

Spis treści:

Skansen – żywa historia na wyspie Djurgården

Skansen jest położony na wyspie Djurgården – znanym miejscu wypoczynku mieszkańców Sztokholmu już od XVI wieku. Wyspa ta była niegdyś prywatnym terenem łowieckim królów Szwecji, co przyczyniło się do zachowania jej naturalnego charakteru.

Dziś Djurgården jest prawdziwą oazą zieleni i spokoju w samym sercu szwedzkiej stolicy. Oprócz Skansenu, wyspa oferuje wiele różnorodnych atrakcji kulturalnych, takich jak słynne Muzeum Vasa, Muzeum ABBA, czy Muzeum Nordyckie (o których wspomnimy na koniec tego artykułu).

Skansen w Sztokholmie – więcej niż muzeum

Skansen w Sztokholmie – plan | źródło: https://skansen.se/
Skansen – plan | źródło: https://skansen.se/

Skansen to najstarsze na świecie muzeum na świeżym powietrzu. Jest on połączeniem skansenu, ogrodu zoologicznego, parku i innych atrakcji towarzyszących, jak restauracje, koncerty i wydarzenia sezonowe.

Skansen został założony w 1891 przez Artura Hazeliusa – badacza folkloru, którego celem było zachowanie szwedzkich tradycji zanikających z powodu XIX-wiecznych zmian epoki industrialnej. Hazelius był też założycielem Muzeum Nordyckiego, znajdującego się w Sztokholmie na tej samej wyspie.

Muzeum tradycyjnej architektury

Najciekawszą część Skansenu stanowi zbiór tradycyjnej szwedzkiej zabudowy, która została przeniesiona tu z różnych zakątków Szwecji. Jest to ok. 140 budynków, z których najstarszy pochodzi z XIV wieku (choć akurat ten – Vastveitloftet – jest jedynym nie-szwedzkim budynkiem w Skansenie;)).

Zobaczycie tu historyczne (głównie drewniane) budynki mieszkalne i gospodarcze oraz architekturę użytkową: szkołę, kościół, sklep, piekarnię, aptekę, warsztat czy hutę szkła. Żywy element stanowią tu zwierzęta gospodarcze, jak konie, krowy, kozy czy kury, oraz ludzie, czyli pracownicy skansenu, którzy w tradycyjnych strojach prezentują codzienne życie i pracę ludności szwedzkiej sprzed epoki industrialnej.

Pracowników Skansenu można obserwować podczas wykonywania czynności dnia codziennego Szwedów z przeszłości – od uprawy pola, przez gotowanie tradycyjnych potraw, aż do rzemiosła: tkactwa, stolarstwa czy kowalstwa. W naszym przypadku wyglądało to mniej więcej tak: wchodzimy do starej szwedzkiej szkoły, a "nauczycielka" pyta "Were you a bad student?". 🤓

Park dzikich zwierząt

Kolejną częścią Skansenu jest park-zoo, w którym zobaczyć można dzikie zwierzęta występujące naturalnie w Szwecji (m. in. łosie, renifery, rysie, rosomaki, niedźwiedzie) oraz zwierzęta gospodarskie (kozy, konie, świnie).

My dowiedzieliśmy się tam np. paru ciekawostek o ulubieńcach Szwedów – łosiach, o których piszemy w tym artykule: Łosie – 9 ciekawostek, których dowiedzieliśmy się o nich w Szwecji.

Udało nam się też wypatrzeć 2 zazwyczaj mało towarzyskie futrzaki: rosomaka i rysia.

Pozostałe atrakcje Skansenu

Z mniej tradycyjnie szwedzkich, ale również zoologicznych atrakcji, w Skansenie znajduje się Akwarium (Skansen-Akvariet), które posiada ok. 200 egzotycznych gatunków, jak lemury, krokodyle, czy papugi.

Tuż obok niego umiejscowione jest Centrum Morza Bałtyckiego (Östersjön på Skansen), które z kolei prezentuje gatunki żyjące w wodach Bałtyku. Miejsce to pozwala lepiej zrozumieć i docenić bogactwo, jakie kryje w sobie nasz rodzimy, czasem niedoceniany, akwen.

Informacje praktyczne

Zachód słońca nad panoramą Sztokholmu widziany ze Skansenu.

Koszt wejścia do Skansenu to w tym momencie 245 koron w sezonie i 185 koron poza sezonem. Aktualne ceny, a także godziny otwarcia, możecie sprawdzić na ich stronie: Skansen – godziny i ceny. Na zwiedzanie Skansenu polecamy przeznaczyć przynajmniej 3 godziny.

Nasze zwiedzanie Skansenu

My Skansen odwiedziliśmy ostatniego dnia naszego pobytu w stolicy Szwecji i okazał się on idealną wisienką na sztokholmskim torcie.

Na nasz pozytywny odbiór mogła mieć wpływ pora odwiedzin – przybyliśmy tam na koniec dnia, ok. 2-3 godziny przed zamknięciem. W środku było więc już stosunkowo mało ludzi, a na koniec spacerowaliśmy alejkami Skansenu niemal całkowicie sami. Ze sceny, która znajduje się w granicach parku, płynęły dźwięki koncertu. Doświadczenia dopełnił nam piękny zachód słońca nad panoramą Sztokholmu.

Inne atrakcje na wyspie Djurgården

Djurgården nie ogranicza się tylko do Skansenu. Znajduje się tam wiele innych muzeów i atrakcji, które tworzą z wyspy interesujące miejsce dla miłośników kultury i historii. Oto kilka z najbardziej popularnych miejsc:

  • Muzeum Vasa (Vasamuseet) – jedno z najpopularniejszych muzeów w Sztokholmie, w którym można zobaczyć XVII-wieczny okręt wojenny należący do dynastii Wazów;

  • Gröna Lund – park rozrywki, którego wysokie, a wieczorem kolorowo oświetlone kolejki górskie widoczne są z różnych punktów Sztokholmu, otwarty sezonowo, odbywają się tam też koncerty;

  • Muzeum Nordyckie (Nordiska museet) – wspomniane już wcześniej muzeum historii kultury Szwecji, prezentujące życie i zwyczaje Szwedów od 1520 roku;

  • Muzeum ABBA – muzeum poświęcone znanemu Wam zapewne zespołowi popowemu ABBA (założonemu w Sztokholmie);

  • Kungliga Djurgården – rozległy park miejski zajmujący ok. 1/3 wyspy, do którego prowadzi charakterystyczna niebieska brama.

Podsumowanie

Skansen w Sztokholmie to więcej niż muzeum – to kompleksowe miejsce, łączące historię, kulturę i naturę. Wizyta w Skansenie oferuje nie tylko podróż w czasie, ale i kojący spacer w otoczeniu szwedzkiej fauny i flory. Widok na panoramę Sztokholmu będzie wisienką na torcie tej wizyty. Osobiście uważamy, że, obok Gamla Stan, Skansen to absolutny must-have podczas zwiedzania stolicy Szwecji. Dajcie znać, czy Wam również tak przypadł do gustu!

146 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page